Władze Nowego Jorku zmusiły nas do zamawiania ciasteczek do każdej kawy. Czym są pliki cookies i do czego je wykorzystujemy, znajdziesz tutaj!
AKCEPTUJĘ


Poprzedni temat «» Następny temat
Edukacja w USA
Autor Wiadomość
New York


New York

Wysłany: 2018-10-23, 22:00


edukacja


SYSTEM EDUKACJI W STANIE NOWY JORK

W Stanach Zjednoczonych za system edukacji odpowiada Departament ds. Edukacji kierowany przez Sekretarz edukacji Stanów Zjednoczonych, dba on o stałe elementy, które mają obowiązywać w systemie edukacji, ponieważ w każdym stanie systemy odrobinę się różnią. Za edukacje w danym stanie odpowiada Rada Regentów, w której skład wchodzi Departament Stanowy, The University of the State of New York (USNY) oraz State University of New York (SUNY). Rada nadzoruje szkoły publiczne i uczelnie w Stanie.
Publiczna edukacja w stanie Nowy Jork jest darmowa, popularne są jednak szkoły prywatne i domowe nauczanie.
W USA obowiązkowe jest zdobycie wykształcenia podstawowego i średniego.

WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE

Preschool (nieobowiązkowy)
Jest to pierwszy stopień przedszkolny, należy do nieobowiązkowych i pełni funkcję opiekuńczo-wychowawczą, a nie typowo edukacyjną. Tutaj dzieci nauczą się alfabetu, będą poznawać kształty czy kolory.
Do Preschool mogą uczęszczać dzieci już od szóstego tygodnia życia, a edukację na tym stopniu kończą, kiedy osiągną pięć lat.
Poziom Preschool rozdziela się na dwa elementy:
» daycare centrum/Nursery school — od 6 tygodnia do 3 roku życia;
» pre-school/pre-kidergarten — od 3 roku życia do 5 roku życia.

Kindergarten (obowiązkowe)
Ten etap edukacji trwa tylko jeden rok i biorą w nim udział dzieci w wieku 5-6 lat. Na tym etapie dzieci są przygotowywane do kolejnego etapu edukacji, czyli szkoły. Taka placówka zazwyczaj jest właśnie częścią szkoły, do której będzie uczestniczyło dziecko. W tym etapie dzieci powoli poznają lepiej język oraz podstawy matematyki.

» Oprócz przedszkoli publicznych istnieją inne rodzaje m.in. spółdzielcze, parafialne czy osiedlowe. Najtańsze są przedszkola spółdzielcze, gdzie w ramiach opieki, rodzice mogą pracować jako wolontariusze obok zawodowych nauczycieli. Najdroższe są oczywiście przedszkola prywatne, które zasobami znacznie różnią się od pozostałych.
» Cena przedszkola prywatnego to od 5000$ do 15000$ na rok.
» Często mieszkańcy decydują się na stworzenie nieformalnych przedszkoli, centr nauki czy grup zabaw, które są niedrogimi alternatywami dla przedszkoli prywatnych.
» USA cierpi na brak przedszkoli, ponieważ tylko 60% jest objętych wychowaniem przedszkolnym.
» Przedszkola otwarte są zazwyczaj od 9:00 do 11:30 lub od 12:45 do 15:15. Tylko 40% placówek oferuje całodzienną opiekę dla dzieci, czyli do 6:30 do 18:00.
» Głównym celem programu wychowania przedszkolnego jest wprowadzenie dzieci do środowiska społecznego i przygotowanie ich do nauki w szkole.
» Niektóre, bardzo prestiżowe przedszkola przyjmują dzieci na podstawie wstępnego wywiadu z rodzicami i sprawdzianu, czegoś na kształt rozmowy rekrutacyjnej.

POZIOM PODSTAWOWY (ELEMENTARY) & POZIOM ŚREDNI (SECONDARY)

Szkoła podstawowa trwa od 6 do 14 roku życia i składa się z następujących etapów: elementary school od 6 do 11 roku życia, junior high school od 11 do 14 roku życia. Następna w kolejności jest szkoła średnia, nazywania senior high school, która trwa od 14 do 18 roku życia.

» Łączny czas trwania edukacji to 12 lat: elementary school - 5 lat; junior high school 3 lata; - senior high school - 4 lata.
» W szkole podstawowej obowiązuje coś takiego jak klasa, czyli zespół osób, który ma zawsze zajęcia ze sobą prowadzone przez opiekuna. W junior oraz senior high schools nie obowiązuje pojęcie klasa, a więc nie ma również wychowawców klas, uczniowie wybierają sobie zajęcia, którymi są zainteresowani i chodzą na nie w ramach grup.
» Uczniowie uczęszczają na 5 do 7 przedmiotów: angielski, języki obce, nauki ścisłe, nauki społeczne, biznes, handel, matematyka, muzyka, wychowanie fizycznie i nauki o zdrowi.
» Obowiązkowe do zaliczenia są: 2 semestry matematyki (algebra, trygonometria, geometria), 4 semestry języka angielskiego, 2 semestry z grupy science (geografia, biologia, fizyka, chemia), 2 semestry z historii i nauk politycznych, 1 semestr wychowania fizycznego i nauk społecznych (psychologia, socjologia) oraz jeden przedmiot z humanistyki (historia sztuki, teoria muzyki, język obcy). Ponadto uczniowie mogą wybrać kilka przedmiotów dowolnych jak np. teatr, rysunek, orkiestra czy nauka szybkiego pisania na klawiaturze.
» Duża liczba szkół oferuje przedmioty dla najzdolniejszych uczniów, które mają Za zadanie przygotować ich na egzaminy związane ze szkolnictwem wyższym. Często partnerami takich zajęć są właśnie uczelnie wyższe.
» We wszystkich stany obowiązuje tzw. High School Diploma, czyli dyplom ukończenia szkoły średniej, który otrzymują uczniowie, który zakończyli edukację na poziomie secondary.
» Pod koniec edukacji uczniowie zdają standardowy test wiedzy (SAT), który umożliwia im aplikowanie na studia. Test ten obejmuje zagadnienia z matematyki, czytania ze zrozumieniem, pisania oraz testy z wybranych przedmiotów, które pozwolą dostać się na wymarzony kierunek studiów.
» Celem szkoły średniej jest rozdzielenie uczniów na trzy grupy: chcących przygotować się do studiowania na uczelni wyższej, tych zainteresowanych na późniejszym etapie zdobywaniem wiedzy w konkretnym, praktycznym zawodzie oraz tych, który chcą zakończyć swoją edukację na tym poziomie z wyboru, jak i ze względów finansowych.
» Lekcje trwają od 8:00-8:30 do 15:30-16:00.
» W Stanie Nowy Jork bloki lekcyjne są dzienne, czyli każdego dnia obowiązuje jeden i ten sam plan zajęć.
» Zajęcia trwają do godziny, przerwa wynosi zaledwie pięć minut. Obowiązuje jednak przerwa lunchowa, która jest zaznaczona w planie zajęć i traktowana jest jak godzina lekcyjna.
» Nie toleruje się spóźnień na lekcje i uczniowie spóźnieni nie są wpuszczani. Obowiązują dwa dzwonki na lekcje, pierwszy jest dla uczniów, a drugi dla nauczycieli.
» Rok szkolny zaczyna się w sierpniu, a kończy w maju.

SYSTEM OCENIANIA

Celujący
A+ 100.0–97.0 %
A 96.9–93.0 %
A- 92.9–90.0 %

Bardzo dobry
B+ 89.9–87.0 %
B 86.9–83.0 %
B- 82.9–80.0 %

Dobry
C+ 79.9–77.0 %
C 76.9–73.0 %
C- 72.9–70.0 %

Dostateczny
D+ 69.9–67.0 %
D 66.9–63.0 %
D- 62.9–60.0 %

Niedostateczny
E 59.9–0.0 %

Niektóre szkoły rozszerzają ocenę niedostateczną do poziomu F, ale to bardzo rzadki przypadek. Częściej można spotkać się ze zmianą progów procentowych, szczególne w bardziej wymagających szkołach, wtedy minimalny wymagany poziom, aby móc zdać rozpoczyna się od 70%. Zgodę na taką zmianę otrzymuje jednak niewielka liczba placówek.

WIEK, A KLASA W SZKOLE

Poziom podstawowy (elementary)
Elementary school
1st Grade - age 6-7
2nd Grade - age 7-8
3th Grade - age 8-9
4th Grade - age 9-10
5th Grade - age 10-11

Junior high school
6th Grade - age 11-12
7th Grade - age 12-13
8th Grade - age 13-14

Poziom średni (secondary)
Senior high school
9th Grade – Freshman - age 14-15
10th Grade – Sophomore - age 15-16
11th Grade – Junior - age 16-17
12th Grade – Senior - age 17-18

POZIOM WYŻSZY (POSTSECONDARY)

Szkolnictwo wyższe w USA daje nam wiele możliwości wyboru, jeżeli chodzi o uczelnie i kierunki studiów. W zależności od zainteresowań i celów rozwojowych każdy jest w stanie znaleźć tutaj coś dla siebie. Tytuł naukowy zdobywa się w trzech etapach:

» UNDERGRADUATE
Associate’s degree - Community College
1st year – Freshman year – 18–19 rok życia
2nd year – Sophomore year – 19-20 rok życia

Osoby chcące zdobyć wykształcenie w konkretnym zawodzie wybierają właśnie ten rodzaj uczelni. Studia te trwają dwa lata, w zależności od wybranego kierunku studiów otrzymuje się po nich dwa tytułu: Associate of Science/Associate in Science (A.S.) [nauki ścisłe] lub Associate of Arts/Associate in Arts (A.A.) [nauki humanistyczne]. Wybranie Community College przygotowuje studentów do zadań praktycznych w danym zawodzie.

Bachelor's degree – College, University, Technical
1st year – Freshman year – 18-19 rok życia
2nd year – Sophomore year – age 19-20 rok życia
3rd year – Junior year – age 20-21 rok życia
4th year – Senior year – age 21-22 rok życia

Zamiast powyższego rodzaju uczelni, która daje nam możliwość praktycznej nauki zawodu, przyszli studenci mogą wybrać uczelnie, na której oprócz praktycznego wykształcenia, mogą zdobyć również wiedzą teoretyczną. Wybór tej uczelni ułatwi im zdobycie kolejnego stopnia wykształcenia. Po ukończeniu dwuletnich studiów można uzyskać dwa tytułu: Bachelor of Science (B.S.) [nauki ścisłe] lub Bachelor of Arts (B.A.) [nauki humanistyczne].

» GRADUATE
To poziom dla najlepszych z najlepszych to właśnie dzięki niemu mamy prawników, lekarzy i największych liderów biznesu na świecie. Zakończenie tego poziomu edukacji zawsze kończy się egzaminem państwowym dającym tytuł Doctor of Philosophy (Ph.D.).

» POSTGRADUATE
Jeżeli studenci czują potrzebę rozwoju dalej w bardziej sprecyzowanych kierunkach studiów, wtedy wybierają studia podyplomowe. Kierunek jest ściśle określony, a wiedza jest konkretna i w formie porządnej dawki wiedzy.

» Rok akademicki trwa dwa semestry jesienny (koniec sierpnia – początek stycznia) oraz wiosenny (druga połowa stycznia – początek maja).
» Każdy semestr kończy się dużymi, bardzo trudnymi egzaminami trwającymi od 2,5 do 4 godzin. Wszystko zależy od przedmiotu, te bardziej praktyczne związane są z wykonaniem projektu bądź zadania często przed komisją egzaminacyjną.
» Sesja egzaminacyjna trwa do dwóch tygodni, a terminy egzaminów są znane zawsze na początku semestru.
» Każdy etap studiów kończy się egzaminem i pracą, jej pozytywny wynik daje dany tytuł naukowy. Obrona pracy naukowej odbywa się dopiero przy uzyskiwaniu tytułu Ph.D. i wyższych.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

POGODA